Vyrobte si doma vlastnú aviváž

Nevyhovujú vám komerčné bežne dostupné aviváže ? Za pár EUR si vytvorte tú vlastnú :) 

 

 

Vytúžený výsledok dosiahnete aj bez drahých kupovaných výrobkov. Domáca aviváž je lacná, jej príprava je extrémne rýchla a voňať môže zakaždým inak. Splní pritom všetko, čo od aviváže očakávate.

 

Veľa nakúpených výrobkov sa dá v domácich podmienkach ľahko nahradiť. Domáca alternatíva potom často vyjde lacnejšie a je šetrnejšia k životnému prostrediu. Pre začiatok skúste domácu aviváž, ktorá vás nadchne jednoduchosťou svojej prípravy, ekonomickými nákladmi i výsledkom pri praní.

Ocot a esenciálny olej

Pre výrobu domácej aviváže toho veľa nepotrebujete. Vystačíte si s bielym octom, prevarenou vodou a esenciálnym olejom. Ocot sám o sebe je neoceniteľný upratovací prostriedok, ktorý poslúži všade tam, kde sa potrebujete zbaviť vodného kameňa, vyčistiť mastnotu alebo nečistoty. Pri praní nielen zmäkčí bielizeň, ale zároveň práčku čistí a dezinfikuje, chráni pred vznikom vodného kameňa a bráni výskytu plesní. Upratovanie a pranie s pomocou octu pritom nevyjde nijako draho. Počas prania splní všetky dôležité funkcie, zanechá bielizeň mäkkú a bez octového zápachu .

Ocot možno použiť samotný, prípadne obohatiť o esenciálne oleje, ktoré dodajú prádlu požadovanú vôňu. Vhodný je napríklad citrusový, levanduľový, mätový, medovkový i ďalšie oleje, výber a kombinácie vôní je na vás. Strážte si, aby olej bol skutočne 100% čistý a prírodný, vyrábaný lisovaním, destiláciou alebo extrakciou a vhodný pre použitie do prírodnej kozmetiky.

Recept na domácu aviváž

  • 500 ml octu
  • 500 ml vody
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja

Ocot a ďalšie zložky zmiešajte

Vodu najprv nechajte prejsť varom a vychladnúť alebo použite destilovanú vodu. Vo vhodnej nádobe zmiešajte ocot a vodu a pridajte esenciálny olej. Premiešajte a uchovávajte v uzavretej fľaši. Pred každým použitím pretrepte. Dávkujte pred praním asi 20 – 40 ml aviváže alebo 2 až 4 polievkové lyžice zmesi do oddielu na aviváž.

  • Ešte jednoduchšie je pripraviť si vedľa práčky fľašu s octom, ktorý pred praním jednoducho nalejete miesto aviváže a pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja.
  • Vonné látky dostanete do domácej aviváže aj iným spôsobom. Namiesto vody je možné použiť bylinný výluh alebo citrusovú vodu vzniknutú prevarením šupiek citrónov, pomarančov či limetiek vo vode. Bylinky a korenie možno tiež naložiť priamo do octu. Zmes nechajte vylúhovať aspoň dva týždne, potom preceďte cez sitko alebo plátno a bylinný ocot používajte miesto aviváže.